Опубліковано Залишити коментар

Вишня. Історія, опис культури.

Вишня – підрід роду сливи з родини трояндових. Назва прийшла від німецького слова “Weichse”, що перекладається як “черешня”. Латинська назва “viscum” перекладається як “пташиний клей”, тому початкове значення можна розглядати як “дерево з липким соком”.

Латинська назва вишень походить від назви міста Керасунда, де на околицях росла багата кількість вишень. Римляни називали вишні “Керасунськими плодами”, і це призвело до французького слова “cerise”, іспанського “cereza”, португальського “cereja” і англійського “cherry”. Ми розглянемо з вами Вишню Звичайну, яка широко поширена в нашій країні, і сорти, які вирощуються у нас, в основному походять саме від неї.

Вишня – це дерево або кущ, яке може досягати розмірів від 1 метра до 10 метрів. Кора має сіро-коричневий колір. Листя еліптичні з загостреними кінцями, верхня сторона листя має темно-зелений колір, а нижня – світло-зелений, з черешком, довжиною до 8 сантиметрів. Квіти білого кольору, іноді рожеві, зібрані по 2-4 квіти. Плоди круглі, соковиті, солодко-кислі, з кісточкою приблизно 1 см в діаметрі. Плодоношення починається з червня.

Сорти вишень поділяють на дві групи: Морелі (також відомі як Гріоти) і Аморелі, Дюки.

Морелі характеризуються темним забарвленням плоду і темною м’якоттю, солодко-кислим смаком і тріщать при зриванні. Якщо їх зібрати трохи не дозрілими, вони дозрівають протягом зберігання.

Аморелі, навпаки, мають світле забарвлення плоду і м’якоті, прозорий солодкий сік і не дозрівають після збору.

Дюки – це гібрид вишні і черешні. Плоди дюків більші, ніж у вишень, але смаком і текстурою вони більше схожі на вишні, ніж на черешню. Листя дюків більше, ніж у вишень, але вони менше зимостійкі, ніж сіверні вишні, хоча в Україні це не так важливо.

Так, вишні зазвичай плодоносять на минулорічних приростах, і з віком гілки, що ростуть один рік, зменшуються, що впливає на врожайність дерев. Щорічна омолоджуюча обрізка дерев добре допомагає збільшити кількість плодоносних гілок.

Багато сортів вишень є самоневилучними, але наявність опилювачів на ділянці суттєво підвищує врожайність дерев.

Вишні дійсно дуже смачні та корисні для організму. У м’якоті міститься велика кількість бактерицидних речовин, а також кумарин, який розріджує кров і може знизити ризик атеросклерозу. М’якоть також містить важливі макро- і мікроелементи, такі як залізо, магній, вітаміни групи С, В6, В1. Вживання вишень в раціоні може підвищити стійкість кровоносних капілярів, знизити підвищений артеріальний тиск, і рекомендується для осіб з порушеннями серцево-судинної системи, що призвело до її прозвіську “серцева ягода” в народі.

Останні дослідження показали, що плодах вишень міститься елагова кислота, яка широко використовується для лікування ракових пухлин, тому споживання вишень та вишневого соку може бути профілактикою онкологічних захворювань.

А, звісно ж, вишня – це красиве рослина в період цвітіння, і не дарма багато поетів і художників вихваляли красу цвітіння вишень. Ось деякі фотографії цвітущих вишень.

Залишити відповідь