Опубліковано Залишити коментар

Персики. Історія, опис культури.

Справжній рідний край персика – Китай, і на сьогодні ця країна посідає перше місце в промисловому вирощуванні цього фрукта.

Персик – одне з найбільш улюблених фруктових дерев серед садівників. Основна проблема для аматорів полягає в тому, що вони можуть замерзнути взимку, якщо не живуть у південних регіонах. Проте сучасні сорти виведені з досить високими показниками зимостійкості до -33°C.

Персикове дерево зазвичай починає плодоносити через 2-4 роки після посадки і продовжує це робити протягом 10-15 років. Залежно від сорту, плоди можуть мати різну вагу – від 200 до 300 грамів, бути опушеними або гладкими (нектарини), круглими або з плоским боком (інжирні). Персикові дерева славляться високим врожаєм, з одного дерева можна зібрати 30-50 кілограмів плодів. До речі, персики вважаються одними з найсмачніших фруктів, разом з апельсинами та манго.

Види персикових дерев:

– Персик звичайний (Persicavulgaris) – також відомий як істинний персик, з опушеними плодами. У цього виду персика виділяють дві підвиди: з рожевими квітами (Persicavulgarisrosaeflora) і з дзвоникоподібними квітами (Persicavulgaris campanulaeflora).

– Нектарин (Persicanucipersica) – це персики без опушення або голоплодні персики.

– Персик Потаніна (Persicapotaninii) – також відомий як Міндаль Потаніна.

–  Інжирний персик або Персик ферганський (Persicaferganensis)- персики з плоскими плодами. Це родич мигдалевого дерева.

Так, персики в період цвітіння надзвичайно красиві. Багато любителів краси висаджують їх для декоративних цілей, і це не дивно, оскільки перед такою красою важко встояти. Вони вражають душу своєю красою, і якщо людина одного разу бачить це, вона назавжди це пам’ятає. Звісно ж, ось кілька фотографій цвітіння персиків.

Залишити відповідь