Слива (Prunus) – це рід дерев і кущів, який належить до родини Розові (Rosaceae) і включає приблизно 250 видів, що переважно зростають на півночі планети.
Слива є природним гібридом між алічею та тереном. Перші свідчення про культивування цієї чудової культури згадуються ще в писемностях давніх єгиптян, які датуються приблизно 5-6 століттям до нашої ери. Сирійські давні народи також вміли готувати чернослив і успішно торгували ним з іншими народами.
У світі існує легенда про походження сливи в Європі, згідно з цим оповіданням римський полководець Помпей привіз сливу з Дамаска. На той момент найкращими сортами слив у Римі вважалися “Орехова” і “Дамасська”. Широке поширення інших сортів слив в Європі сприяв хрестовий похід, серед сортів, які потрапили до нас, були такі чудові сорти, як Ренклод, названий на честь Клода, доньки Людовіка XII. Сливи, які поширені в наше час, відправилися від Кавказьких та Алтайських гір.
В даний час сливи ростуть практично на кожній ділянці біля будинку, на дачах. На сьогоднішній день існує понад 100 сортів, і ведуться роботи щодо селекції нових сортів.
Сливові дерева можуть мати різну висоту (від 2 до 7 метрів) і різну форму крони. Зазвичай сливу прививають на підщепу дикої алічі, на такій підщепі коренева система має середню силу росту і розташовується в верхніх шарах ґрунту на глибині до 60 см. Плоди можуть мати як круглу, так і овальну, аж до веретеноподібної форми, але всі сливи мають характерну борозну на боці. За розмірами сливи також мають дуже широкий діапазон від 6 до 100 грамів, і їхній колір різноманітний, від жовтого і червоного до зеленого та синього.
Окрім плодів, слива виглядає чудово під час цвітіння.
Вона дійсно чудово виглядає завдяки червоній фарбі своїх листя під час цвітіння та вегетації.
Південні сорти слив поділяються на дві підгрупи в плодовому городі: Ренклоди з круглими або овальними плодами і Венгерки з овальними веретено-подібними, дуже солодкими плодами і щільним м’яку.
Багато сортів слив є самоопиляючими, але щоб отримати гарний врожай, вам потрібно мати сусіднє дерево-запилювач, навіть якщо ваше дерево є самоплодним. Це одна з ключових умов для вирощування слив.
Більшість сортів слив є ранніми і починають плодоносити вже від 4-5 років.
Слива – високоврожайна і регулярно плодоносяча культура, врожаї можуть сягати 20-35 кг з дерева. Період плодоношення слив складає 25-30 років, і дерева можуть жити до 45-55 років. Плоди слив соковиті, ароматні, смачні і мають лікувальні властивості.
Більшість культивованих сортів слив відзначаються підвищеною зимостійкістю. За зимостійкістю слива серед кістяних плодів поступається лише вишні та кизилу.